Ochrona Powietrza

Rozpalanie od góry – pytania i odpowiedzi

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczyna się nabór wniosków w drugiej części programu „Czyste Powietrze”, przygotowanej dla Polaków o niższych dochodach.
Szczegóły dotyczące programu na stronie internetowej WFOŚiGW
PUNKT KONSULTACYJNY "CZYSTE POWIETRZE"
Aby ułatwić dostęp do pozyskania środków finansowych na realizację działań zmierzających do poprawy efektywności energetycznej w swoich budynkach oraz zmniejszenia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery gmina Kozy przejęła część obowiązków Funduszu, związanych z obsługą mieszkańców Kóz. Punkt będzie czynny jeden raz w tygodniu, w każdy poniedziałek, w godzinach 7:30 do 15:30.
Przypominamy, że szczegółowe informacje na temat programu ,,Czyste powietrze” można uzyskać również telefonicznie pod numerem telefonu: 33 829 86 67.
W ramach tego Programu mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do inwestycji polegających między innymi na: montażu pomp ciepła, wymianie stolarki zewnętrznej, wymianie kotłów, dociepleniu przegród budowlanych oraz wykonaniu dokumentacji projektowej związanej z modernizacją.
Zachęcamy do skorzystania z KALKULATORA DOTACJI, który jest narzędziem pomocniczym do planowania dofinansowania.

Wójt Gminy Kozy informuje mieszkańców zainteresowanych pozyskaniem dotacji do wymiany kotłów, że nabór wniosków o włączenie do Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) dla Gminy Kozy na rok 2021 będzie prowadzony w terminie od 9 do 30 listopada 2020 r., w Urzędzie Gminy Kozy, ul. Krakowska 4, pokój nr 2, w godzinach pracy Urzędu.
Wnioski przyjmowane będą wyłącznie w formie papierowej.
Zgodnie z zapisami zawartymi w PONE oraz w Regulaminie udzielania dotacji na zadania ujęte w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Kozy na lata 2021-2023 właściciele budynków jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych będą mogli ubiegać się o środki finansowe na:
• wymianę starego kotła węglowego na nowy kocioł gazowy – wysokość dotacji udzielanej przez Gminę będzie wynosić do 60% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż
6 000 zł lub
• wymianę starego kotła węglowego na nowy kocioł węglowy 5 klasy emisji – wysokość dotacji udzielanej przez Gminę będzie wynosić do 40% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 4 000 zł.
Założenia określone w PONE na rok 2021 - to wymiana 65 kotłów (przewiduje się wymianę 65 starych kotłów węglowych na: 15 kotłów węglowych 5 klasy emisji spalin oraz 50 nowoczesnych kotłów gazowych).
Uwaga!
W nowym naborze wniosków nie będzie dotacji do wymiany starych kotłów gazowych na nowe. Wnioski będą rozpatrywane pod względem formalnym i merytorycznym według kolejności ich składania. Osoby niezakwalifikowane do przeprowadzenia modernizacji w danym roku kalendarzowym ze względu na limit finansowy, umieszczane będą na liście rezerwowej. Lista ta będzie jednocześnie stanowić listę Inwestorów na lata następne, w przypadku kontynuacji realizacji Programu, pod warunkiem wyrażenia zgody przez Inwestorów znajdujących się na tej liście.
Warunki uzyskania dotacji do modernizacji
1. Warunkiem przystąpienia do Programu jest złożenie w Urzędzie Gminy Kozy wniosku o włączenie do Programu na rok 2021. Wniosek w wersji elektronicznej znajduje się na stronie internetowej gminy Kozy – www.kozy.pl, w zakładce: „Gospodarka i Środowisko, Ochrona Środowiska, Ochrona Powietrza”. Papierowa wersja wniosku dostępna jest na stojaku, umieszczonym przed wejściem do Urzędu Gminy Kozy.
O udzielenie dotacji mogą ubiegać się osoby fizyczne, będące właścicielami budynku jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku lokalu mieszkalnego, posiadającego niezależne źródło ogrzewania, położonego na terenie Gminy Kozy.
Do wniosku należy dołączyć:
1) dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub aktualny odpis z księgi wieczystej lub nr księgi wieczystej umożliwiający wykonanie wydruku z systemu teleinformatycznego EKW lub aktualny wypis z rejestru gruntów lub postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia);
2) wstępną opinię kominiarską potwierdzającą możliwość zainstalowania wybranego przez Inwestora nowego źródła ciepła w budynku lub w wydzielonym lokalu mieszkalnym, posiadającym niezależne źródło ogrzewania, położonych na terenie Gminy.
2. Inwestor składając wniosek składa oświadczenie, że:
1) jest właścicielem budynku lub wydzielonego w budynku lokalu mieszkalnego, posiadającego niezależne źródło ogrzewania, położonych na terenie gminy, na potwierdzenie czego przedstawia dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości, na której realizowana będzie modernizacja i że przedłożone dokumenty są zgodne z rzeczywistym stanem prawnym i faktycznym;
2) posiada funkcjonujące źródło ciepła przeznaczone do likwidacji;
3) nowe źródło ciepła będzie jedynym źródłem ciepła w budynku lub w wydzielonym w budynku lokalu mieszkalnym, posiadającym niezależne źródło ogrzewania;
4) nie posiada zaległości z tytułu podatków, opłat i innych należności względem gminy;
5) budynek został oddany do użytkowania (zgodnie z obowiązującymi przepisami) przed złożeniem wniosku.
3. W przypadku współwłasności budynku lub wydzielonego w budynku lokalu mieszkalnego, posiadającego niezależne źródło ogrzewania, położonych na terenie gminy, wniosek podpisują wszyscy współwłaściciele.
4. Inwestor we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność dokonuje wyboru Wykonawcy, który przeprowadzi modernizację oraz doboru nowego źródła ciepła oraz zapewnia realizację wymiany źródła ciepła, zgodnie z przepisami prawa.
5. Warunkiem niezbędnym do uzyskania dotacji jest:
1) likwidacja wszystkich starych źródeł ciepła służących ogrzewaniu, opalanych paliwem stałym lub gazowym oraz brak innego źródła ogrzewania, za wyjątkiem:
a) gdy piece przedstawiają wysokie walory estetyczne, a spalanie w nich paliw zostanie uniemożliwione;
b) gdy piece objęte są ochroną konserwatora zabytków, a spalanie w nich paliw zostanie uniemożliwione;
c) użytkowania kominka dekoracyjnego opalanego drewnem, bez płaszcza wodnego lub nadmuchu powietrza
2) przedłożenie dokumentów potwierdzających likwidację starego źródeł ciepła
(np. zezłomowanie);
3) rozliczenie się z gminą, na zasadach określonych w Regulaminie.
6. Dofinansowane zostaną jedynie inwestycje wykonane po dacie podpisania umowy z gminą.
Uchwała Nr XVIII/159/20 z dnia 29 września 2020 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu udzielania dotacji na zadania ujęte w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Kozy na lata 2021-2023.
Załącznik nr 1 do Regulaminu: WNIOSEK o włączenie do Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Kozy na lata 2021-2023
Załącznik nr 2 do Regulaminu: Zawiadomienie o zakończeniu prac
Załącznik nr 3 do Regulaminu: Protokół odbioru końcowego modernizacji realizowanej w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Kozy na lata 2021-2023
Uchwała Nr XVIII/158/20 z dnia 29 września 2020 r. w sprawie przyjęcia Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Kozy na lata 2021-2023.
Zarządzenie Nr 142/20 Wójta Gminy Kozy z dnia 19 października 2020 r. w sprawie powołania Komisji do oceny wniosków o włączenie do Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Kozy na rok 2021 oraz trybu i terminu składania wniosków